Odżywianie kobiet w ciąży Ostróda

Odżywianie kobiet w ciąży
W rzeczy samej każdy musi zwracać baczną uwagę na swoje nawyki żywieniowe, dlatego że stanowią one o jego zdrowiu na długie lata. Aczkolwiek właściwe żywienie się jest nie do przecenienia w przypadku kobiet spodziewających się malucha. Doskonale zbilansowana, urozmaicona dieta w ciąży sprawi, że zarówno nadchodząca matka jak i jej jeszcze nienarodzone maleństwo będą w perfekcyjnej formie. Pociecha uzyska wszystkie konieczne składniki odżywcze niezbędne do budowy organów, układu nerwowego albo kostnego bez narażania matki na niebezpieczne niedostatki.
A więc jak powinna wyglądać taka dieta? Przede wszystkim wypada zatroszczyć o spożywanie jak największej ilości świeżego, nieprzetworzonego jedzenia, które nie będzie zawierało konserwantów i sztucznych barwników. W pierwszym trymestrze ciąży zaleca się także uzupełnianie diety preparatami kwasu foliowego w dawce promowanej przez doktora. Bezwzględnie należy zrezygnować z napojów alkoholowych i bardzo zredukować bądź całkowicie unikać picia kawy, chyba że jest to kawa zbożowa.
Ogólnie rzecz biorąc, dieta powinna być majętna w świeże owoce a przy tym warzywa jak najlepszej jakości, różnokolorowe, dostarczające niezbędnych witamin i mikroelementów a także drogocennego błonnika. W jadłospisie nie może zabraknąć kasz, płatków zbożowych i makaronów, najlepiej pełnoziarnistych. Przyszła matka będzie też jadła mięso, jaja, przetwory mleczne, przykładowo jogurty naturalne. Zaś zrobi doskonale unikając cukru i dużej ilości tłuszczów zwierzęcych. Znaczące żeby kwestia diety nie była źródłem stresu, lecz przyjemności.